دانلود مقاله فارسی رایگان

گازرسانی به زاهدانی‌ها ادامه دارد / توزیع گسترده سوخت مایع برای زمستان امسال

۲۱ آبان ۱۳۹۶


زمستان امسال زاهدانی‌ها بیشتر از بهره مندی از گاز، با مصرف سوخت مایع باید به جنگ سرما بروند. از اینرو مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان از افزایش توزیع سوخت مایع در این منطقه خبر داده است.

 استان سیستان‌وبلوچستان تا سال ۹۳ تنها استان کشور بود که از نعمت گاز بی بهره بود و این مساله به لحاظ اقتصادی و اجتماعی مشکلاتی را برای مردم این استان به وجود آورده بود. در سال ۹۳ با گازرسانی به ایرانشهر، ۷ هزار مشترک خانگی، یک نیروگاه و یک جایگاه CNG در استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز بهره‌مند شدند اما باقی استان بی بهره از نعمت گاز باقی ماند. بعد از سالها تأخیر در گازرسانی به سیستان و بلوچستان، مقرر شده بود در نیمه نخست سال ۹۵ گاز به دومین شهر این استان یعنی شهر زاهدان برسد اما این مهم باز هم محقق نشد و به تأخیر افتاد؛ تا اینکه این امر در تاریخ دهم اسفند ۹۵ با حضور رئیس جمهور محقق شد و روشن شدن شعله گاز در میدان گاز شهر زاهدان از تکمیل خط لوله ۲۶۲ کیلومتری ایرانشهر – زاهدان حکایت داشت.

با تکمیل احداث این خط لوله و رسیدن گاز به شهر زاهدان، برنامه ریزی شده بود تا ۱۱۰ هزار خانواده زاهدانی از نعمت گاز بهره مند شوند اما با توجه به پیشرفت فیزیکی ساخت خط لوله در شهر زاهدان این هدفگذاری نیز محقق نشد و در واقع گاز به شهر زاهدان رسید اما به دلیل عدم تکمیل خطوط لوله گازرسانی در شهر زاهدان، گاز به زاهدانی‌ها نرسید. از اینرو مقرر شد تا پایان سال ۹۵ حدود ۵ هزار خانواده زاهدانی از نعمت گاز طبیعی برخوردار شوند و برای برخورداری تمامی خانواده های زاهدانی، برنامه ای چهار ساله تا پایان سال ۱۳۹۹ مدون شد.

«محمد حسن طهرانی» مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در این خصوص جزئیات این برنامه در سال ۹۵ گفت: تعداد ۵ هزار مشترک در سال ۹۵، تعداد ۳۰ هزار مشترک در سال ۹۶، تعداد ۳۰ هزار مشترک در سال ۹۷، تعداد ۲۵ هزار مشترک در سال ۹۸ و در نهایت ۲۰ هزار مشترک در سال ۹۹ در سطح شهرستان زاهدان از اشتراک گاز بهره‌مند می‌شوند.

این برنامه ریزی که مبنای گازرسانی به شهر زاهدان شد، در روند اجرا با تأخیر مواجه شده است. در حالی که قرار بود در سال ۹۶ به ۳۰ هزار خانواده زاهدانی گازرسانی شود، روند گازرسانی ها نشان می دهد که تا پایان سال حتی نیمی از این هدفگذاری هم محقق نمی شود.

از ابتدای سال ۹۰ تا اردیبهشت ماه سال جاری از مجموع ۱۳۵۰ کیلومتر شبکه توزیع گاز شهرستان زاهدان، فقط ۱۴۰ کیلومتر اجرا شده بود و همین امر موجب شد تا با رسیدن گاز به زاهدان، امکان گازرسانی به زاهدانی‌ها وجود نداشته باشد. از اردیبهشت ماه تا پایان نیمه نخست سال جاری نیز ۹۰ کیلومتر دیگر از شبکه توزیع گاز درون شهر زاهدان اجرا شده و تکمیل شبکه گازرسانی این شهر به میزان ۲۳۰ کیلومتر محقق شده است. با این وجود تنها در ۱۲۰ کیلومتر آن گاز تزریق شده و با نصب ۳۲۰۰ عملک گاز، امکان گازرسانی به ۸۰۰۰ مشترک از مجموع ۱۱۰ هزار خانواده این شهر مهیا شده است.

با تأخیر ایجاد شده در گازرسانی این شهر، هدفگذاری گازرسانی به ۳۰ هزار مشترک در سال جاری، به گازرسانی به ۱۲ هزار مشترک کاهش یافته است.

«محمد حسن طهرانی» مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با تأیید این موضوع در این خصوص گفت: “برای امسال امکان گازرسانی به ۱۲ هزار مشترک فراهم است و از سال آینده بر این تعداد افزوده خواهد شد.”

همچنان نفت سفید و گاز مایع بیشترین سهم را در سبد مصرف سوخت مردم زاهدان دارند. در عین حال، شرکت گاز این استان رایزنی ها و نامه نگاری هایی را با شرکت پخش فرآورده های نفتی آغاز کرده تا سهمیه نفت سفید و گاز مایع خانواده هایی که در مسیر لوله گذاری شده قرار دارند حذف شود تا این افراد برای برقراری انشعاب گاز همکاری کنند.

زمستان امسال زاهدانی‌ها بیشتر از بهره مندی از گاز، با مصرف سوخت مایع باید به جنگ سرما بروند. از اینرو «کورش بالادست» مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان از افزایش توزیع سوخت مایع در این منطقه خبر داد و گفت: در ۷ ماه نخست امسال ۱۸۱ میلیون لیتر نفت سفید به منظور ذخیره‌سازی زمستانی و مواجهه با هوای سرد میان خانوارهای منطقه زاهدان توزیع شده است.

وی افزود: به دلیل شرایط جوی در فصول سرد و مشکلات تامین و حمل فرآورده در مدت زمان کوتاه و محدودبودن ظرفیت ذخیره‌سازی منطقه، با برنامه ریزی انجام شده بخشی از سهمیه نفت سفید خانوارها جهت ذخیره‌سازی زمستانی در نیمه اول امسال توزیع شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه زاهدان با اشاره به اجرای طرح گازرسانی سیستان و بلوچستان، گفت: در بخش‌هایی از شهر زاهدان طرح گازکشی منازل شهروندان از سوی شرکت گاز استان در حال اجراست و با توسعه گازرسانی به بخش‌های مختلف شهر علاوه بر تامین رفاه شهروندان، تعداد خانوارهای مصرف کننده نفت سفید نیز کاهش می‌یابد.