دانلود مقاله فارسی رایگان

سعودی ها دیگر نمیخواهند فقط به آمریکا وابسته باشند

۲۲ مهر ۱۳۹۶


ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی چهارشنبه هفته گذشته وارد مسکو شد. این نخستین سفر یک پادشاهی عربستان به روسیه است. این در حالی است که روسیه نیز هم زمان هفته فرهنگی عربستان را برگزار کرده است.

اگر بتوان دلایل این استقبال بزرگ از پادشاه به روسیه را درک کرد، پس می توان درک کرد که چرا جامعه جهانی با دقت نتایج این سفر را دنبال می کند، شاید ایالات متحده امریکا بیش از هر کشور دیگری نتایج این سفر را دنبال می کند و جزئیات آن را زیر نظر دارد، کشوری که بیش از ۷۰ سال است مهمترین هم پیمان عربستان سعودی محسوب می شود.

روابط عربستان سعودی با روسیه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برقرار شد، از آن موقع عربستان سعودی همواره تلاش کرده است که روابطش را با عربستان گسترش دهد، بارزترین آن سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ریاض در سال ۲۰۰۷ است، اما آن طور که روزنامه واشنگتن پست تحلیل می کند، سفر رئیس جمهوری روسیه نتوانست در گسترش و گرمی روابط دو کشور، آن طور که انتظار می رفت، موثر واقع شود.

بعد از درگذشت ملک عبدالله، پادشاه سابق عربستان در سال ۲۰۱۵، ملک سلمان و پسر جوانش، محمد، امور کشور را به دست گرفتند. آنها زمانی کار خود را آغاز کردند که عربستان دیگر اطمینانی از اوضاع ژئوسیاسی کشور و منطقه نداشت و پرسش های بسیاری بر سر روابط عربستان با امریکا به خصوص بعد از کاهش قیمت نفت به وجود آمد. به نظر می رسد از این تاریخ به بعد عربستان و روسیه در طبیعت روابط دو جانبه شان تجدید نظر کردند.

تئودور کاراسیک، متخصص امور خلیج فارس در این باره می گوید: «عربستان سعودی و روسیه از مرحله روابط بر اساس منافع مشترک عبور کرده اند، اکنون روسیه بر تقویت روابط با عربستان با وجود ناخرسندی و بدبینی امریکا به این روابط کار می کند. طوری که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اخیرا دو بار از روسیه دیدن کرد.»

واشنگتن پست می نویسد که سفر ملک سلمان به روسیه بر سیاست های انرژی تمرکز دارد، به گونه ای که انتظار می رود عربستان و روسیه بر توافقی بر سر همکاری برای تولید نفت برسند، شاید این توافق در آخر به تشکیل صندوقی برای سرمایه گذاری به ارزش یک میلیارد دلار در صنعت انرژی عربستان منجر شود.

این روزنامه امریکایی همچنین می نویسد که سیاست های عربستان در حال حاضر بر تلاش برای تنوع بخشیدن به اقتصادش متمرکز است، و در این راستا به دنبال افزایش سرمایه گذاری خارجی است.

فهد نزار، مشاور سفارت عربستان سعودی در واشنگتن نیز در این باره می گوید: «نظر شخصی من این است که مسکو به قدرتی سیاسی در خاورمیانه تبدیل شده است که نمی توان منکر قدرت آن بود، ریاض نیز این مساله را می داند و به آن اهمیت می دهد.»

وی در ادامه می افزاید: «عربستان سعودی ایجاد روابط متفاوت با روسیه را تنوع بخشی در روابط بین المللی اش با ابعاد مختلف می داند.»

منبع: دیپلماسی ایرانی