دانلود مقاله فارسی رایگان

دعای خیر امام جماعت مسجد الحرام برای ترامپ

۲۱ مهر ۱۳۹۶


 چندی پیش و در حاشیه کنفرانسی که از سوی انجمن اسلامی در نیویورک برگزار شد، قطعه فیلمی از شیخ السدیس خطیب و امام جماعت مسجدالحرام منتشر شد که وی در این ویدیو با دعای خیر برای ترامپ! او را انسانی توصیف کرد که جهان و انسانیت را به سوی ساحل امنیت، صلح، ثبات و شکوفایی هدایت می‌کند و خواستار «توفیقات روزافزون» ترامپ شد.

سخنان تعجب برانگیز شیخ السدیدس به اینجا ختم نشد بلکه وی در ادامه ادعاهای قبلی خود تاکید کرد که عربستان، ملک سلمان و محمدبن‌سلمان ولیعهد عربستان همراه با ترامپ در مسیر خدمت به انسانیت گام برمی‌دارند. وی پس از آنکه این سه تن را در عهده‌دار انجام یک رسالت دینی و سیاسی دانست، برای موفقیت هر سه دعا کرد؛ مساله‌ای که سبب شد تا عده‌ای به او اتهام «نفاق دینی با دستاویز سیاسی» بزنند.

شیخ سدیس که در مسیر لعن، اهانت و دشنام به هر فردی از غیر آیین وهابیّت جانب افراط را پیموده است، به خوبی می‌داند آمریکا کشوری استعماری است که رژیم اشغالگر صهیونیستی را تاسیس و از آن حمایت کرده است. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا نیز فردی به شدت تعصّبی است که همواره در سخنانش با اهانت به مسلمانان، دین مبین اسلام را منشأ تروریسم در جهان معرّفی می‌کند. ممنوعیت ساکنان کشورهای اسلامی برای ورود به خاک آمریکا نیز تنها یکی از اقدامات ضد اسلامی ترامپ است.

امام جماعت مسجد الحرام یک عالم وهابی است. علمای وهابیّت در اطاعت از تمامی تصمیمات پادشاه غلام حلقه به گوش هستند حتی اگر این تصمیم سربریدن مخالفان باشد. با این وجود دعا برای موفقیت دونالد ترامپ مساله تازه‌ای است که در نوع خود سابقه نداشته است. تا به امروز نشنیده بودیم که شیخ وهابی برای صهیونیست‌ها یا رییس جمهور آمریکا دعای خیر کند. هرچند که اسلام دعا برای مسلمان و غیر مسلمان را ممنوع نساخته لکن نباید جنایات و جرایم آمریکا و رژیم صهیونیستی را در عراق، سوریه، افغانستان، فلسطین و بسیاری دیگر از مناطق مختلف جهان به دست فراموشی بسپاریم.

شیخ السدیس که به خواندن دعاهای طولانی در نمازها خصوصا نمازهای ماه رمضان ـ در برخی مواقع این دعاها یک ساعت به درازا می‌انجامد ـ  معروف است باید از خود بپرسد که چرا تا به امروز هیچ یک از دعاهای سیاسی وی مستجاب نشده است. امام جماعت مکه و سایر علمای وهابیت همواره مدّعی دعا برای وحدت امت اسلامی و نابودی کفار و مشرکین هستند اما در عمل تنها اختلاف، جنگ و درگیری، کشتار و ویرانی نصیب امت اسلامی شده است. آنها همچون طوطی‌ صفتان لعن و نفرین خود را علیه یهودیان و مسیحیان اعلام و شب و روز خود را وقف دعاها می‌کنند ولی هیچ اقدام و عمل جدّی برای نجات امت اسلامی از خود نشان نمی‌دهند.

شاید شیخ السدیس اگر ذره‌ای می‌اندیشید و نسبت به اموال هنگفتی که پادشاه عربستان برای جلب رضایت ترامپ صرف خرید سلاح از این کشور کرد، واکنش نشان می‌داد و یا در برابر شیوخ وهابی که با دریافت مبالغ نفت جنایات عربستان سعودی در عراق، بحرین، یمن و سوریه را توجیه می‌کند، موضع شفافی اتخاذ می‌کرد، امروز به عنوان شیخ منافق در میان جوامع عربی شناخته نمی‌شد اما او نیز همانند سایر علمای وهابیت مسیر مشخص موجود را طی کرده است.

هرچند که دعاهای سیاسی شیخ منافق منافع فراوان مادی را برایش به همراه آورد اما خود او نیز به خوبی می‌داند که دعاهای سیاسی نه تنها هیچ جنایتی را بی پاسخ نمی‌گذارد بلکه سبب افزایش دامنه اعتراضات و خشم مردم سعودی و سایر کشورهای اسلامی از رویکردهای مداخله جویانه ریاض در منطقه می‌شود. علما و مفتیان وهابیّت باید به خوبی بدانند که دعاهای آنان نمی‌تواند اثر جنایاتی که از سوی حاکمان سعودی در منطقه صورت می‌پذیرد را ملغی کند. شیوخ وهابیّت به زودی خواهند فهمید که «الملک یبقی بالکفر و لا یبقی بالظلم».