دانلود مقاله فارسی رایگان

جدیدترین اظهارات توهین‌آمیز سلمان رشدی

۲۰ مهر ۱۳۹۶


سلمان رشدی که در گذشته با نگارش رمان موهن «آیات شیطانی» و توهین به پیامبر(ص) خشم مسلمانان جهان را برانگیخته بود و سال‌هاست در انگلیس مخفیانه زندگی می‌کند، این بار قرآن کریم را هدف قرار داد.

سلمان رشدی ۳۰ سال بعد از نوشتن رمان توهین‌آمیز آیات شیطانی، در اظهاراتی وقیحانه دیگری، خواندن قرآن را کسالت‌آور خواند.


وی در پاسخ به سوالی مغرضانه که «آیا قرآن نیاز به ویرایش دارد تا اسلام به دین انسانی‌تری تبدیل شود؟»، گفت: ویرایش قرآن یک کار بیهوده است.

رشدی افزود: قرآن کتابی نیست که بتوان از خواندن آن لذت برد؛ زیرا اکثر قسمت‌های آن روایی نیستند.

وی ادامه داد: بزرگترین تفاوت میان عهد عتیق، عهد جدید و قرآن این است که قرآن کمترین روایت را دارد. تنها یک چهارم کتاب را داستان‌ها تشکیل داده‌‌اند.

رشدی گفت: یک سوم این کتاب تهدید کافران است و اینکه چگونه در جهنم خواهند سوخت. یک سوم دیگر، قوانینی است که می‌گویند شما چگونه باید رفتار کنید. بنابراین، من آن را ویرایش نخواهم کرد زیرا مجبور می‌شوم آن را بخوانم و حاضر نیستم این کار را انجام دهم.

این نویسنده موهن و مقاله‌نویس هندی الاصل تبعه انگلیس سخنانش را در جشنواره ادبی «چلتنهام» که اول این هفته در انگلیس برگزار شد، طرح کرده است.

وی همچنین ادعا کرد: جهان بدون دین، جای بهتری خواهد بود؛ زیرا دین امری پوچ و بیهوده است که مردم را به کشتن می‌دهد.

سلمان رشدی در ۲۸ خرداد ۱۳۲۶ در شهر بمبئی در کشور هند و در خانواده‌ای مسلمان به دنیا آمد. پدر او بازرگانی هندی بود. سلمان رشدی در دانشگاه کمبریج انگلیس تحصیل کرد و در حال حاضر تبعه انگلیس است. رمان‌ها و کتاب‌های وی با اعتراض بسیاری از مردم کشورهای مختلف مواجه بوده است/.